Извор: Глас Српске
БЕОГРАД – Српски академик књижевник Матија Бећковић рекао је да је славни српски режисер Емир Немања Кустурица одавно заслужио Светосавску повељу београдског Српског културног друштва „Просвјета“, која му је данас уручена у Београду, као истакнутом појединцу који је у служби српског народа.
„Кустурица је то одавно заслужио својим филмовима, грађевинама, градовима и свим оним што што пре њега није учинио нико други. Он је, без сумње, најсветлија звезда филмске уметности Јужних Словена“, рекао је Бећковић новинарима у крипти Храма Светог Саве, гдје је присуствовао уручењу Повеље Кустурици.
Бећковић, прошлогодишњи добитник Повеље, подсјетио је да је Кустурица један од добитника овог признања у читавом низу најистакнутијих личности у „бројаници која је предуга“.
Он је напоменуо да је ово „један велики културни догађај уручења овог признања Емиру Немањи Кустурици“, којем је присуствовао и НЈегова светост патријарх српски Порфирије и чланови црквеног Синода те подсјетио да се Немања звао и свети Симеон, отац Светог Саве.
Бећковић је истакао да Просвјета обиљежава 120 година постојања и да ово српско најзначајније просвјетно друштво сада има своје подружнице свуда у свијету.
Повељу је уручио предсједник СПКД „Просвјета“ Београд Милимир Мучибабић, који је раније у изјави за Срну навео да у Емиру Кустурици у срећној синтези обитавају режисер и глумац, музичар и архитекта, писац и филозоф и да је он ренесансна личност у исконском значењу те ријечи и човјек који сједињује вријеме и људе.
Кустурица је оснивач и Међународног филмског и музичког фестивала „Кустендорф“, као и градитељ Мећавника и Андрићграда.
Ранији добитници ове „Просвјетине“ светосавске повеље су и НЈегово високопреосвештенство блаженопочивши митрополит црногорско-приморски Амфилохије, затим његов насљедник митрополит Јоаникије, а прошле године књижевник Матија Бећковић.
„Просвјета“ ове године слави велики јубилеј 120 година постојања „од Сарајева до данашњег дана, као најстаријег културно-просвјетног друштва у Срба, осим Матице српске“.
Смисао организовања „Просвјете“ био је отпор Срба у БиХ агресији Аустроугарске, отпор сатирању српског идентитета, културе, традиције, језика и писма, могућности да се направи нова „Калајева нација“, због чега су се Срби организовали и направили културно-просвјетно друштво, које је било брана таквим намјерама.